Bałtów

Bałtów wioska w  Polsce w województwie świętokrzyskim,  powiat ostrowiecki. Gmina Bałtów W latach 1975-1998 Bałtów należała do województwa kieleckiego

Przez Bałtów płynie rzeka Kamienna. W  Bałtowie występują  wapienne skały.  Największą atrakcją turystyczną miejscowości jest Park Jurajski,  założony  w dwutysięcznym czwartym roku, kiedy to odkryto w Bałtowie tropy dinozaurów.

Bałtów znajduje nie daleko na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego.

Krajobraz Bałtowa to strome zbocza Doliny Kamiennej z wapiennymi skałkami.  Zobaczyć tu można również wiele lessowych wąwozów głębokości  20 metrów.

Tereny Bałtowa  wchodzą w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej z rezerwatami przyrody Modrzewie i Ulów.

początki istnienia szacuje się na XI wiek z tego okresu pochodził pierwszy z bałtowskich kościołów pod wezwaniem Świętego Andrzeja. O Bałtowie pisaał J Długosz w kronikach,  Według pisarza fundatorem drewnianego kościoła był właściciel Bałtowa. W XVII wieku pożar zniszczył kościół, po tym zdarzeniu wybudowano nowy pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej..

W XIX wieku, książę Aleksander Drucki-Lubecki wybudował pałac. podczas drugiej wojny rodzina Druckich-Lubeckich zmuszona była opuścić pałac. po wojnie opuszczony pałac uległ dewastacji.

W Bałtowskim Parku Jurajskim można zobaczyć model dinozaurów. Tropy dinozaurów zostałe odkryte przez polskiego paleontologa, dr. Gerarda Gierlińskiego, tropy te pochodzą z okresu jury. Trop drapieżnego allozaura zobaczyć można na szczycie skały zwanej Czarcią Stopką.

Nazwa związana jest z  legendą, która miała tłumaczyć powstanie tego śladu. Według legendy  diabeł niósł wielki głaz, by zniszczyć  kościół. Nie dotarł jednak na miejsce przed wschodem słońca i upuścił tu kamień, na którym został ślady diabelskich pazurów. Inna legenda mówi że diabeł założył się z aniołem, że pokona dolinę Kamiennej jednym skokiem, odbił się od skały i tak powstał ślad


Możliwość komentowania jest wyłączona.