Jurgów

Jurgów to mała wieś położoną na południu Polski w powiecie tatrzańskim, województwo małopolskie. Jurgów powstał w szesnastym wieku. Jurgów to ludność przeważnie dwujęzyczną, większość mieszkańców mówi po polsku i słowacku .W Jurgowie prawie już nie ma drewnianych domów, a drogi kamieniste zastąpiły drogi asfaltowe

W Jurgowie zachowały się również pamiątki. Zobaczyć tu można zabytkowy drewniany kościół, stara drewniana chłopska chałupa oraz stary tartak napędzany wodą. Jurgów należał do wsi bardzo zaawansowaną technicznie. Oprócz tartaków znajdowały się tutaj trzy młyny, folusz czyli fabryka wyrabiający sukno oraz elektrownia wodna. Wszystko było napędzane przy pomocy wody z rzeki Białki. Nie wszystkie zabytki zachowały się ponieważ elektrownia wodna spłonęła w latach osiemdziesiątych, przyczyną było zaproszenie ognia. Po młynach wodnych prawie też nie ma śladu. Wjeżdżając do Jurgowa od strony północnej można zobaczyć drewniany dom, który należał do młynarza, został przebudowany i przeznaczony do celów turystycznych. Drugi młyn zawalił się podczas opadów śniegu zimą dwutysięcznego trzeciego roku, resztki konstrukcji zostały rozebrane w dwutysięcznym czwartym roku.

Artyści często przyjeżdżają do Jurgowa malują jurgowskie pejzaże, czerpią natchnienie do twórczej pracy.

Na południe od Jurgowa znajduje się Stacja Narciarska Jurgów oferują narciarzom ponad 4 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Są tu również narciarskie trasy biegowe.


Możliwość komentowania jest wyłączona.