Szczawnica to znana miejscowość uzdrowiskowa w województwie małopolskim, położona na pograniczu Pienin i Beskidów Zachodnich, w malowniczej dolinie potoku Grajcarek, w pobliżu jego ujścia do Dunajca. Dzieli się ona na Szczawnicę Dolną, usytuowaną na wysokości 435-480 m nad poziomem morza oraz Szczawnicę Wyżnią, rozciągającą się na wysokości 460-520 m nad poziomem morza. Szczawnica to świetna baza turystyczna z pięknymi lasami o bogatej florze i faunie, które przyciągają latem setki tysięcy miłośników pieszych wędrówek.
Do licznych atrakcji w Szczawnicy należą wytyczone szlaki prowadzące do rezerwatów przyrody: Wąwóz Homole, Biała Woda, Wysokie Skałki, a także najwyższych górskich szczytów Pienin i Gorców. Amatorom pięknych widoków polecamy skorzystać z kolejki krzesełkowej na Palenicę, z której zobaczyć można panoramę Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego i Szczawnicy. Zwiedzanie przepięknej okolicy ułatwia też mnogość tras rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności i wypożyczalni rowerów. Specjalne szlaki przygotowano także dla pasjonatów jazdy konnej, a poszukującym niezapomnianych wrażeń schronisko pod Dubraszką zaprasza na naukę latania na paralotni.
Na terenie Szczawnicy i w najbliższej okolicy warto jeszcze odwiedzić Park Górny, Park Dolny, Kościół pw. św. Wojciecha Wojciecha Biskupa i Męczennika Promenadę w Szczawnicy, zabudowania Uzdrowiska, Pieniński Park Narodowy, zamki w Niedzicy i Czorsztynie i wiele innych.
Szczawnica dysponuje nie tylko rewelacyjną infrastrukturą turystyczną, ale również leczniczo-sanatoryjną (8 źródeł leczniczych wód mineralnych, m.in. Magdalenia, Szymon, Helena), a zimą narciarską.
W okresie zimowym na pasjonatów białego szaleństwa czeka naśnieżana trasa zjazdowa na stoku Palenicy, oświetlona trasa na stoku Szafranówki, arena narciarska Jaworki Homole, rynna Halfpipe dla preferujących snowboard, a ponadto wyciągi orczykowe i zaczepowe w Jaworkach i na Durbaszce.
Miłośników spędzania czasu nad wodą zapraszamy na spływ tratwami przełomem Dunajca, rafting w Szczawnicy czy wycieczki łodzią w górę Dunajca do Hukowej Skały.