Centrum Darłowa to tętniące życiem miejsce. Znajduje się tutaj mnóstwo obiektów noclegowych należących do bazy Darłowo. Centrum oferuje dużo przestrzeni na spacery, liczne sklepy i punkty gastronomiczne, a także towarzystwo kilku zabytków, które świadczą o bogatej historii miasta.
Największy z nich to XIV-wieczny Kościół Mariacki z potężną 60-metrową wieżą, dobrze widoczną z okolicy. Budowla przetrwała do naszych czasów, jednak nie zachowało się jej wyposażenie. W środku jest tylko kilka zabytkowych elementów; nas najbardziej zaciekawiła bogato zdobiona ambona z XVIII wieku. Na kolejnych obrazach przedstawia ona całą historię zbawienia: od Adama i Ewy, przez m.in. Potop aż do Zmartychwstania Chrystusa.
Kościół ten jest znany głównie z sarkofagu, w którym przechowywane są doczesne szczątki Eryka I Pomorskiego. Można go oglądać z odległości kilku metrów, na przeciwległym do ołtarza końcu kościoła.
Barokowy ratusz pełni swoją funkcję od XVIII wieku, kiedy to stary budynek spłonął i siedzibę władz miasta przeniesiono do obecnego budynku – dawnej hali targowej. Ze starego ratusza zachował się renesansowy portal (nad głównym wejściem), na którym można przeczytać kilka zdań po łacinie. Mówią one o tragedii pożarów, jest w nich prośba o Boże Błogosławieństwo, a także życzenie by ten ratusz był już ostatni. I na razie tak jest.
Rynek (pl. Kościuszki) jest obecnie ładnie odnowiony, jest na nim zabytkowa fontanna, ławki. Atmosfera jest sympatyczna, w sam raz na krótki odpoczynek.
Jak już wspomnieliśmy stoi ona w rynku, tuż obok ratusza. Zbudowaną ją w 1919 roku z fundacji najbogatszego wówczas darłowskiego armatora (jego dom znajduje się na rogu ulic Rynkowej i Powstańców Warszawskich – zabytkowy, ale obecnie zaniedbany).
Na czterech stronach fontanny przedstawiono następujące sceny: założenie Darłowa, załadunek żaglowca w porcie, pływającą kogę na morzu (koga to statek handlowy z czasów Hanzy, do której należało Darłowo) oraz wypas gęsi i owiec.
Pozostałe zabytki w centrum
Na zachód od Ratusza znajduje się niewielki, gotycki kościół św. Jerzego. Kiedyś pełnił on funkcję kościoła szpitalnego i z troski o nierozprzestrzenianie się chorób mieścił się poza murami miejskimi. Obecnie jest to kościół filialny i – poza nabożeństwami – jest niestety zamknięty.
Dużo nowsze są pomniki na pobliskim placu Piłsudskiego. Jeden z nich to tablice, na których z imienia i nazwiska wymieniono osoby walczące i cierpiące w okresie II wojny światowej. Tuż obok znajduje się duży pomnik upamiętniający polskość tych ziem.
Na przeciwległym, wschodnim końcu ul. Powstańców Warszawskich znajduje się wieża – Brama Kamienna, która jest jedyną pozostałością murów okalających niegdyś Darłowo.
Zabytkowy jest także sam układ centrum miasta, będący przykładem średniowiecznego założenia miejskiego. Warto wiedzieć, że Darłowo otrzymało prawa miejskie już w 1312 roku.