Pieniny

Pieniny to najpiękniejsze i malownicze pasmo górskie w Polsce. Położone w południowej Polsce i północnej Słowacji w Karpatach Zachodnich. Obok Pienin znajdują się takie pasma górskie jak od północy Gorce, od południa Magura Spiska oraz Pogórze Spisko-Gubałowskie, od zachodu Kotlina Nowotarska , od północnego wschodu Beskid Sądecki. Pieniny dzielimy na trzy grupy górskie: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe i Pieniny Małe.

Pieniny Spiskie  ciągnąą się od Dursztyna, przez przełom czorsztyński – Jezioro Czorsztyńskie ograniczone rzeką Białką i rzeką Dunajec. Położone są one w całości w Polsce. Najwyższy szczyt Pienin Spiskich to Żar 883 m n.p.m.

Pieniny Środkowe zwane jako noclegi Pieniny pomiędzy którymi płynie Dunajec tworząc słynny Przełom Dunajca. Pieniny Środkowe znajdują się pomiędzy Niedzicą do Przełomu Dunajca i dalej od Sromowiec po Szczawnicę. Część Pienin Środkowych leży na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Najbardziej znanymi szczytami tej części Pienin są Trzy Korony, Sokolica, oraz Zamkowa Góra na które prowadzą wyznaczone szlaki turystyczne. Pieniny noclegi można wypocząć oraz dobrze zjeść.

Pieniny Małe położone wschód od przełomu Dunajca koło Szczawnicy. Najwyższym szczytem tej części Pienin jest Wysoka. Będąc Pieninach Małych warto zobaczyć Wąwóz Homole , rezerwat przyrody Wysokie Skałki oraz leżący na granicy z Beskidem Sądeckim przełom Białej Wody.


Możliwość komentowania jest wyłączona.