W Białce Tatrzańskiej…

Białka Tatrzańska jest wsią zlokalizowaną na terenie województwie małopolskim. Wieś usytuowana jest w okolicy Zakopanego (20 kilometrów). Znajdujące się z pobliżu pasma górskie to Polskie oraz Słowackie Tatry, jak również rzeka Biała – prawy dopływ Dunajca. Niejednokrotnie mówi się, że rzeka Białka jest jedną z najczystszych rzek na obszarze całego Podhala.Warunki naturalne i lokalizacja Białki Tatrzańskiej czynią ją niezwykle atrakcyjną pod względem turystycznym. Także towarzystwo Wierchów, które otacza Białkę Tatrzańską z pewnością w niebagatelnym stopniu wpływa na turystyczne walory wsi. Wnoszące się na wysokość ponad 900 metrów ponad poziom morza Wierchy to przede wszystkim Wierch Koszarków, Wierch Jankulakowski, Kustwański, Wysoki a także Kotelnica. Mimo, iż pobliskie Tatry odznaczają się typowym, niezwykle ostrym klimatem górskim, charakter specyfiki klimatycznej Białki Tatrzańskiej jest nieco inny – znacznie łagodniejszy. Lata w Białce Tatrzańskiej jest bardzo ciepłe, natomiast zimy chłodnę, obfitujące w śnieg. Takie zróżnicowane pogodowe czyni Białkę Tatrzańską wsią nie tylko letniskową, ale także atrakcyjną pod względem turystycznym również w okresie zimy. Białka noclegi to szeroka oferta dla turystów. Szczególnie podczas zimy na Białkę Tatrzańską mogą liczyć wszyscy miłośnicy białego szaleństwa na stoku, gdyż wskutek specyfiki ukształtowania terenu tego obszaru, śnieg może znajdować się tam naprawdę bardzo długo. Jest to jedna z tych miejscowości na terenie całego kraju, której stopień rozwoju turystyki jest naprawdę wysoki.

Ta podhalańska wieś, mimo niewielkiego obszaru jaki zajmuje, jest odwiedzana przez całe masy turystów. Białka Tatrzańska sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Na terenie wsi znajdują się linowe koleje oraz wyciągi narciarskie. Okolice stanowi oczywiście całe mnóstwo tras górskich, co daje wspaniałą alternatywę do uprawiania pieszej turystyki.

Będąc na terenie Białki Tatrzańskiej, warto spróbować smaków podhalańskiej kuchni. Nie można również wyjechać z Podhala bez skosztowania, samodzielnie przyrządzanych przez tamtejszych mieszkańców, oscypków.


Możliwość komentowania jest wyłączona.